שיטה חדשה לבדיקת גירוי עורי אושרה כחלופה ע"י ה-OECD. ואיפה המועצה לניסויים?

05.09.16. מאת תמיר לוסקי

החלופה, שפותחה ע"י חברה יפנית למבדק אכזרי בארנבות ומבוססת על שורת תאים אנושיים, התקבלה ע"י ה-OECD (לאחר שכבר אושרה באיחוד האירופי). ומה בישראל? אחרי התחקיר העגום ששודר בחודש שעבר בתוכנית "מבט שני", אנו כבר לא מופתעים שהמועצה לניסויים בבע"ח בישראל נשארת הרחק מאחור וממשיכה להמנע מלאשר חלופות שכבר התקבלו ואומצו בשאר העולם המודרני.

ThinCert_-_Cell_Culture_Inserts
תמונה מאת frame.org.uk

מבדקים לגירוי עורי

כימיקלים הבאים במגע עם העור נדרשים לעבור מבדק לגירוי עורי, המיועד לבחון אם הם גורמים לתגובה אלרגית. מבדק זה נדרש עבור כימיקלים בתעשיית הקוסמטיקה וחומרי הניקוי, תרופות הניתנות כמשחות וכימיקלים אחרים העלולים לבוא במגע עם העור.

עד המהפכה של החקיקה האירופאית שאסרה ביצוע ניסויים בבע"ח לצורכי קוסמטיקה ברחבי האיחוד האירופי מאז 2009, מבדקים אלו נערכו בעיקר במבדק דרייז עורי בארנבות – מבדק מיושן שפותח ב-1981 ולא השתנה משמעותית מאז.

במבדק דרייז, ארנבות מונחות בסד המקבע את צווארן ומונע יכולת תנועה למשך 14 יום. החוקרים מגלחים חלק מפרוותן כדי לחשוף את העור, מסירים מספר שכבות עור באמצעות סרט דביק, ואז מורחים את הכימיקל הנבחן ועוקבים אחרי התגובה העורית במשך תקופת המבחן.

draize

המבחן האכזרי שנוי במחלוקת גם באמינותו המחקרית, ונוטה לשגות בזיהוי חומרת הגירוי הנגרם ע"י הכימיקלים בכמעט 50% מהמקרים.

גירוי עורי בתרבית תאים אנושיים

מבדק לגירוי עורי משקף מנגנון מורכב של תגובה חיסונית אלרגית לכימיקל המזוהה כזר ע"י הגוף. כדי לזהות את הגירוי, המבדק של חברת Kao היפנית נעזר בתרבית תאי חיסון אנושיים מסוג THP-1, שקולטניהם מגיבים לכימיקלים ומעוררים תגובת שרשרת חיסונית המאפיינת תגובה אלרגית.

הטכנולוגיה המיושמת במבדק איננה לגמרי חדשה, אך האילוץ של החקיקה האירופאית והלחץ הכלכלי שגרם הוביל ליישום טכנולוגיות מתקדמות העורכות שימוש בתאים אנושיים לצורך זה. המבדק, המכונה h-CLAT ("מבדק לשפעול שורת תאים אנושיים"), אושר ב-29 ביולי 2016 באופן רשמי ע"י הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) כחלופה, וישמש יחד עם שיטות מודרניות אחרות כדי להחליף ולשפר את הדיוק של המבדקים לגירוי עורי בבע"ח.

ואיפה המועצה לניסויים?

בעוד באירופה, ארה"ב, יפן וב-OECD ממשיכים לאשר חלופות מתקדמות, לשפר את איכות המבדקים ולמנוע את השימוש האכזרי בבע"ח במספר הולך וגדל של מבדקים וניסויים, בישראל נמנע הגוף האמון על הפיקוח על הניסויים מלבצע את תפקידו. כפי שנחשף בתחקיר שפורסם בתוכנית "מבט שני" בערוץ 1, המועצה לניסויים בבעלי חיים, הפועלת מטעם משרד הבריאות ואמורה לפקח על הניסויים ולאשר חלופות, טרם אישרה ולו חלופה אחת ובפועל אינה מפקחת כלל על הניסויים בארץ. בפועל מפקחים מוסדות המבצעים ניסויים בבע"ח על עצמם, כשהנסיינים מאשרים את הבקשות זה לזה בועדות פנימיות המהוות חותמות גומי. המועצה, שנסיינים ובעלי עניין מהווים רוב בין נציגיה, מונעת בתורה את אישורן של חלופות, שאחרת יהיו מחייבות לפי החוק בישראל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s