האם קרינה סלולרית מסרטנת בבני אדם? ניסויים במכרסמים לא יספקו את התשובה

במאי 2016, פורסם דוח שהראה כי קרינה סלולרית מסרטנת בעכברים וחולדות, והתקשורת חגגה ומיהרה לפרסם כי נמצאו ראיות לכך ש"קרינה סלולרית גורמת מסרטנת" בבני-אדם.

אך האם אפשר להסיק מסקנות כאלו מניסויים במכרסמים? לפי טור דיעה שנכתב במגזין המדע Scientific American ע"י ג'ון בויס (Boice), נשיא המועצה הלאומית למדידה והגנה מקרינה, התשובה היא בהחלט לא.

לדבריו, למרות שהניסוי שערכו במכרסמים הוא "הטוב ביותר עד כה", הוא סובל ממגבלות רבות שגרמו למומחים ממשרד הבריאות האמריקני לפסול את מסקנותיו.

לדוגמא, הקרינה גרמה לסרטן רק בחולדות ממין זכר, אך לא בנקבות ולא בעכברים מאף מין. האם תופעה זו נדירה במחקרי סרטן במכרסמים? רחוק מכך. סקירה מקיפה הראתה שזכרים ונקבות עכבר וחולדה מגיבים באופן דומה לחומרים מסרטנים בפחות מ-60% מהמקרים. אם נקבות חולדה אינן מגיבות באופן דומה לחולדות ממין זכר ועכברים אינם מגיבים באופן דומה לחולדות, אז האם ניתן לקבל את המכרסמים הללו כמודל מהימן לבני-אדם?

mouse_quote

 אך בעיה נוספת שצוינה היא שהחולדות בקבוצת הביקורת, שלא נחשפו לקרינה כלל, סבלו מתמותה גבוהה בהרבה מחולדות שכן נחשפו לקרינה, וביחס לחולדות במחקרים אחרים. למרבה האירוניה, חוקר מאוניב' אינדיאנה אמר שאפשר להסיק מהמחקר כי קרינה סלולרית מאריכה את תוחלת החיים, כפי שציינה מעיין ברנע-זהר ממכון דוידסון, שפרסמה ביקורת בעברית על הניסוי. מדוע סבלו החולדות בקבוצת הביקורת מתמותה כה גבוהה? אין לדעת, אך לא נופתע לגלות שהעקה הקשה שהיא מנת חלקן של מרבית החיות במעבדות שיחקה פה תפקיד משמעותי. בקבוצת הניסוי, המכרסמים נחשפו לקרינה סלולרית בתדר 900 מגה-הרץ במשך תשע שעות ביום עוד מהרחם.

בויס הוסיף שמחקרים אפידמיולוגיים שבחנו את הקשר בין שימוש בטלפונים סלולריים לסרטן במאות אלפי אנשים, הראו שהם אינם גורמים לסרטן ברמת וודאות גבוהה, בדומה לקפה וירקות מוחמצים הנמצאים באותה קטגוריית סיכון. הוא טוען שמחקרים מסוג זה מהימנים בהרבה עבור בני אדם בהשוואה לניסויים בבעלי-חיים ומהווים סטנדרט מקובל גם בחשיפה לקרינה מייננת.

מחקר זה ממחיש היטב את הבעייתיות המובנית בניסויים בבעלי-חיים, את הקושי בלהסיק מהם מידע הרלוונטי לבני-אדם, ואת העובדה שישנם כלים עוצמתיים מבוססי אדם למחקר אתי ואיכותי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s