מיני-פוסט: כתבה במגזין המדע New Scientist מאשימה ניסויים בבע"ח בעיכוב פיתוחן של תרופות

"התרחקנו מחקר מחלות אנושיות בבני-אדם", אמר אליאס זרהוני (Zerhouni), מנהל משרד הבריאות האמריקני לשעבר, ב-2013. היכולת לשתק או להחדיר גנים ספציפיים בבעלי חיים – בייחוד עכברים – הובילה לכך שיותר חוקרים מאי פעם הפסיקו להתמקד בבני-אדם. "הבעיה היא שזה לא עבד, והגיע הזמן שנפסיק להתחמק מהבעיה האמיתית… עלינו להתמקד ולסגל מתודולוגיות חדשות לשימוש בבני-אדם כדי להבין את הביולוגיה של מחלות בבני-אדם".

הכתבה מציינת שמעט מאוד השתנה בשלוש השנים שעברו מאז, ועתה הגיעה אזהרה נוספת מאת הפרופ' ג'וזף גרנר (Garner) מאוניברסיטת סטנפורד, שלדבריו מחקר בבע"ח מטעה ומוביל לכיווני מחקר שגויים. גרנר טוען שתרופות מעטות בלבד עוברות בהצלחה את שלב הניסויים הקליניים בבני-אדם, ושאחד הגורמים החשובים לכך הוא מודלים מבוססי בעלי חיים שלא באמת מייצגים מחלות אנושיות.

ראו את הפוסט שלנו בנושא מאת תהילה בר-יהודה: אחת ולתמיד – האם ניסויים בבעלי-חיים מצילים חיי אדם? חלק א' – מחקר רפואי

בעיה נוספת שמונעת מבע"ח מלייצג במהימנות מצבים אנושיים היא סטנדרטיזציה, שמיועדת להקטין רעש סטטיסטי ע"י שמירה על אוכלוסיית ניסוי ותנאי ניסוי הומוגנים ככל האפשר. אך האוכלוסיה האנושית מגוונת מאוד, וכך גם תנאי הסביבה, התזונה והמחיה. וכאמור בכתבה, ניסיון להגדיל את הגיוון באוכלוסיית חיות הניסוי צפוי לא לשפר, אלא רק להחריף את בעיית המהימנות הלקויה גם כך של ניסויים אלה.

"אם לא נהיה זהירים", טוענים בכתבה, "עוד ועוד כספי ציבור יבוזבזו על מחקר אזוטרי הבוחן את המוזרויות הייחודיות לבעלי חיים מהונדסים גנטית, עם רלוונטיות מעטה לבני-אדם".

מקור: Man or mouse? Why drug research has taken the wrong turning

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s