הנסיין הוא עירום

הנסיין הוא עירום

אורן בן יוסף

מאות הקופים, שניצלו מניסויים כאשר חוות מזור נסגרה, נמצאים עתה בסכנת רעב מאחר והממשלה אינה עומדת בהבטחתה לעזור להם. יש מי שמנסים לפתור את הבעיה ולהציל את הקופים ממוות בפעם השנייה, ויש מי שמנסים לתעל את המחדל לטובתם, ולהחזיר את הקופים למעבדות הניסויים. טור תגובה לדבריו של ג'ון פיינברג.

בשנת 1985 חדרו פעילים למען בעלי חיים למעבדת ניסויים  בארה"ב, וזכו לשני הישגים חשובים: ההישג הראשון היה בגילוי לגבי מה שבאמת נעשה לבעלי החיים במעבדות, בניסויים המוסתרים מכולנו ע"י נסיינים שמספרים רק על יחס טוב ועל תועלת זו או אחרת מניסויים בבע"ח.  ההישג השני היה שאותם אנשים זכו להוציא מהמעבדה ולהציל בעלי חיים שנידונו לחיי ייסורים, ולהעניק להם חיים חדשים.

britches2-1200x630-1461858626
בריצ'ס, כפי שנמצא על ידי הפעילים

אחד הקופים שניצל באותו מקרה היה בריצ'ס. בריצ'ס נמצא כשעפעפי עיניו תפורים, ושמכשיר סונר מחובר לראשו ומפציץ את אוזניו בקולות 24 שעות ביממה כחלק מניסוי של מניעת חישה בתינוקות של קופים, שנמשך שלוש שנים. בכל פעם שאנו יוצאים להפגין למען בעלי החיים במעבדות, בכל פעם שאנחנו מקיימים הרצאות על מנת לספר על אסונם, בריצ'ס נמצא בעיניי רוחי יחד עם המחשבה שישנם אנשים שמסוגלים לעשות לבעלי חיים את מה שנעשה לו, לקרוא לזה מחקר לגיטימי ועוד לישון טוב בלילה. אלו המעשים האיומים שעלה בידי פעילים אלו ואחרים לתעד מניסויי מעבדה בבעלי חיים, בהם אני נזכר כשאני קורא את קריאתו המגושמת של ג'ון פיינברג לנצל את המשבר החדש בחוות מזור על מנת לפתוח אותה מחדש כבית עסק למכירת קופים.

afbfbfe976341b081b19a2527721df14
בריצ'ס במהלך שיקומו

אפתח בהתנגדות נחרצת לנקודה חשובה, אותה כתב ג'ון פיינברג בטורו ב"כלכליסט": לאחר כתיבתו הנחושה על כך שחשוב להקריב בע"ח עבור תועלת האדם, מעלה לפתע פיינברג "חשש שהקופים ימותו ברעב", מתוך מה שנראה כמו לעג לתבונת הקוראים. האם לפתע חייהם של הקופים חשובים למי שרוצה בהקרבתם במעבדה? פיינברג, כאמור, לא קורא לעזור לקופי מזור, שחייהם תלויים כרגע בהחלטת הממשלה לספק להם מזון שהובטח שיסופק. במקום זאת הוא קורא להבטיח שקופים אלו לא ימותו ברעב, על ידי כך שיישלחו למות בניסויים. אלו בדיוק הסימפטומים של חוסר ההיגיון והצביעות שבהצגתה של חמלה לחיות אלו, תוך כדי קריאה לפגוע בהן במעבדות, אבל בואו נדבר על הבעיה עצמה, ולא על הסימפטומים שלה.

פיינברג מדגיש את חשיבותה של חוות מזור עבור חייהם של בני האדם, אבל משום מה נראה שהוא מתעלם באלגנטיות מחשידה מהעובדה שאחת הסיבות העיקריות לסגירתה של החווה היתה שלא ניתן היה להוכיח שאותם קופים נשלחים לניסויים מצילי חיים. דומה הדבר לקריאה לפתוח מחדש חנות לממכר אלכוהול, בגלל שכהל הוא חומר חיטוי מעולה לפציעות. אין קשר ברור בין בית העסק עליו נאבקים, ובין עזרה לבני אדם, כך לפחות נטען על פי בית המשפט. מה שכן ניתן להוכיח זו את ההיסטוריה הארוכה של מחדלים באותן בתי חרושת לניסויים  כגון הרתחת קופה למוות במתקן רחצה.

10413318_774978475883643_7164676070887859533_n
הפגנה מול חוות מזור בשנת 2014. צילום: רויטל טופיול

נשאלת גם השאלה מדוע נראה שפיינברג ו"הפורום הבין אוניברסיטאי" יוצאים מגדרם להגן על פרקטיקה כל כך חשוכה ואורתודוקסית למחקר, מתוך יומרה לייצג את הקהילה המדעית. אנו שואלים שוב ושוב מדוע חלופות לניסויים, שנמצאו יעילות ונכנסו לשימוש באירופה, אינן מאומצות בארץ. האם יש לכך סיבה? בתחקיר טלוויזיה ששודר לפני מספר חודשים כבר למדנו על המחדלים הקשים שבתחום זה של פגיעה בבעלי חיים, וכאשר פיינברג מגן בגבורה על ניסויים בבע"ח, אנו מוכרחים לשאול את עצמנו שאלות חשובות.

בזמן שפיינברג מזכיר את הדמיון הגנטי בין עכבר ובני אדם, הוא אינו מזכיר את העובדה שאמנם אנו כבר יודעים לרפא עכברים מסרטן, אבל אין לכך שום משמעות עבור בני האדם. למרות הדמיון הרב בין המינים השונים, נראה שלמעשה בני אדם ועכברים הם מינים שונים מאד זה מזה, ושכשמדובר בבני אדם התוצאות שונות מאד. האם פיינברג יכול לספק תשובה לשאלה למה זה קורה? ומה עם תרופות כמו תלידומיד, שהצליחה בצורה נהדרת על בעלי חיים, גם כאלו שהיו בהריון, אך הובילה ללידות של ילדים עם מומים קשים כאשר ניתנה לנשים בהריון? ומה לגבי מקרה שאירע בצרפת בינואר 2016, שהסתיים במוות מוחי וחמישה אשפוזים שנגרמו מתרופה שנוסתה בהצלחה על בעלי חיים, וניתנה לבני אדם?

אזכיר גם את הפנצילין, חומר שהציל את חייהם של בני אדם רבים, אך נכשל בניסויים בארנבים. כמה בני אדם היו מתים לו מגלה הפנצילין, אלכסנדר פלמינג, היה נוטש את הפנצילין לאחר שכשל בבעלי חיים, ולא מנסה אותו על בני אדם? מישהו מקוראי מילים אלו יכול לנחש כמה תרופות פספסנו רק בגלל שבניסויים מקדימים הן לא הצליחו על בעלי חיים?, כפי ששואלת תהילה בר יהודה במאמרה שפורסם באזמל? לא הגיע הזמן לנטוש את הפרקטיקות הברבריות הללו, ולהתרכז במציאת פתרונות סביב תאים אנושיים, בניסויים שלא פוגעים באף אחד?

אבל אינני רוצה לכתוב רק על הבעיה המדעית שבניסויים אלו, שכן על שולחן המעבדה מוחזקים יצורים חיים, חושבים ומרגישים, והשיח המדעי בנוגע לניסויים בוחר להתעלם מכך. גם פיינברג מתעלם מקורבנות הניסויים, ועל מנת להתגבר על כך שאכן מדובר בקופים חושבים ומרגישים, הוא כותב שאם הדבר נכון, שאם עלינו לעצור את הפגיעה בהם מסיבה זו, אז אין לאדם זכות להלחם אף בחיידקים. אני בטוח שאם יישאל לכך, יעיד פיינברג שלחיידקים אין מוח, אין מערכת עצבים, אין מחשבה ואין רגש. כאן בדיוק ההבדל, וכאן בדיוק הסיבה שבגללה אנו נלחמים עבור אותם הקופים, לצד העכברים ושאר בעלי החיים אשר מוצאים את מותם במעבדות המחקר. לא מדובר בשאלה באיזה מוסר אני או הוא מחזיקים, כפי שמרמז הכותב. מה שחשוב הוא שישנו קורבן, הוא חושב ומרגיש ולא ניתן להתעלם מכך. לכן גם הטיעון התועלתני של פיינברג ריק מתוכן. באותה מידה בה הוא כותב ש

"בזכות הניסויים בבעלי חיים ניצלים חייהם של מיליוני בני אדם (…).  בספירת הנפגעים מול אלו שחייהם ניצלים, גם אם נקבל את ההנחה המופרכת של שוויון בין האדם לחיה, יוצאת ידם של החוקרים על העליונה. הם מצילים חיים רבים הרבה יותר. ",

 היה ניתן לומר שהקרבה של מספר מצומצם של בני אדם בניסויים יכולה היתה להציל את כל אוכלוסיית העולם, אך עדיין כל אדם ישר יתנגד למעשה אכזרי זה. למה? הסיבה פשוטה: מעבר לחישובים של תועלתנות או מוסר, על שולחן המעבדה ישנו יצור חושב, מרגיש, מפוחד ושאינו רוצה למות, ואין זה משנה אם מדובר באדם התיאורטי מהדוגמה שנתתי, או בבעל החיים הממשי שסובל ברגעים אלו ממש במעבדה זו או אחרת. הם רוצים לחיות, וזהו עוול חמור לפגוע בהם.

את כתבתו מסיים פיינברג בהצהרה מצחיקה, כשהוא כותב ש"אף אחד לא רוצה להיות בצד שפוגע בבעלי חיים". אני ממילא אינני מאמין לדבריו, אך אלו שכן מאמינים לו מוזמנים להציע לו את ההצעה הבאה: בימים אלו יוצאת ממשלת הולנד לדרך חדשה שתצמצמם בצורה דרמטית ניסויים בבעלי חיים עד שנת 2025. התוכנית קיימת, והיא אושרה על ידי הממשלה ההולנדית. האם הפורום הבין אוניברסיטאי מעוניין לאמץ את התוכנית הזו, על מנת להציל ממוות בעלי חיים בהם "אף אחד לא רוצה לפגוע"?

לא?

זה מה שחשבתי.

16143566_1207899242591562_4397168594495736990_o
הפגנה מינואר 2017, בדרישה לעזור לקופים. לא נוותר לכם, נסיינים.

הכותב הינו רכז פעילות השטח והתקשורת של האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי חיים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s