ניסויים בבעלי חיים, שאלות ותשובות

ב

אספנו כמה שאלות בסיסיות לגבי ניסויים בבעלי חיים, ועינו עליהם:

אילו סוגי ניסויים בבעלי חיים קיימים?

ישנם ניסויים למטרות קוסמטיקה,
ישנם ניסויים עבור תעשיית המוצרים מן החי,
ישנם ניסויים עבור הצבא,
ישנם ניסויים עבור מחקר בסיסי (לדוגמא: ביולוגיה ופסיכולוגיה),
ישנם ניסויים שנעשים למטרות הוראה,
וישנם ניסויים שנעשים למטרות רפואה (נדבר על כך בהמשך).
בשנת 2016 לדוגמא (זו השנה האחרונה שיש לנו מידע לגביה בינתיים), כשליש מבעלי החיים המנוצלים נוצלו בניסויים עבור תעשיית המזון בגלל.

הסברה נגד ניסויים שונה מהסברה נגד אכילת בעלי חיים.

בזמן שהקריאה לשחרור בעלי חיים דרך טבעונות קוראת, בסופו של דבר, לחרם צרכני על מוצרים מן החי, לרוב אין לאדם הפרטי דרך לפעול בחייו האישיים נגד ניסויים בבעלי חיים שאינם קשורים לקוסמטיקה. כאשר מדובר בניסויים למטרות מחקר בסיסי או לצרכי ייצור תרופות, אין לנו דרך צרכנית לפעול נגד מעשים אלו. מטרתה של ההסברה הציבורית נגד ניסויים היא שינוי דעת קהל, ולא בשינוי מהותי בחייהם של אנשים. מי שאנו קוראים להם לשנות את דרכיהם הם סטודנטים וחוקרים, מהם אנו מבקשים לומר לא לניסויים בבעלי חיים חושבים ומרגישים.

האם יש טיעון מוסרי נגד כל סוגי הניסויים בבעלי חיים?

אפילו חשוב יותר מתשובה לשאלה הזו, זו ההכרזה הבאה: אין טיעון מוסרי בעד ניסויים בבעלי חיים. אנחנו אוהבים לחשוב שאנחנו, בני האדם, חשובים יותר מבעלי החיים, אך עד היום לא ניתן הסבר אחד מוחלט וברור למה קביעה זו נכונה. נכון- בני האדם החליטו שכך הדבר, אך באותו אופן בני אדם אחרים החליטו פעם שגברים חשובים יותר מנשים, ושאירופאים חשובים יותר מאפריקאים. אלו קביעות שרירותיות שנקבעות על ידי בעלי הכוח, ומטרתן להצדיק פגיעה אלימה.

מה לגבי טיעון מדעי נגד ניסויים בבעלי חיים?

טוב, אפשר לכתוב על זה כל היום. ספרים רבים נכתבו על הבעייתיות המדעית שבניסויים בבעלי חיים, ולמי שרוצים תמצות קצר יחסית, אנחנו ממליצים בחום על המאמר "אחת ולתמיד, האם ניסויים בבעלי חיים מצילים חיי אדם?" של תהילה בר יהודה, שפורסם בבלוג (https://thescalpel.org/2016/10/10/medical_experiments_part1/).

הנה פרט חשוב שצריך לדעת על ניסויים בבעלי חיים למטרות רפואיות: הסיכוי שתרופה שהצליחה על בעלי חיים תצליח גם על בני אדם הוא בערך 10% (ואנחנו עיגלנו את המספר הזה בנדיבות כלפי מעלה). ידעתם שבני אדם יודעים כבר שנים לרפא סרטן בעכברים? הידע הזה פשוט לא עוזר לנו, מאחר ובני אדם בנויים אחרת.
למעשה- עם אחוזי הצלחה והתאמה כל כך נמוכים, אפשר לומר שבני האדם שמקבלים ראשונים את התרופה, לאחר שהצליחה על בעלי חיים, באמת מנסים אותה בצורה עיוורת בפעם הראשונה. לרוב, תרופה שהשפיעה על בעלי חיים לא תשפיע עליהם, אבל חשוב לזכור שגם היו מקרים של פגיעה קשה מאד בבני אדם שקיבלו תרופה שעבדה מצוין על בעלי חיים.
יש לכך מספר הסברים, אחד מהם הוא שלמרות שבאמת ישנה קרבה גנטית בין בני אדם וחיות שונות במעבדה (כמו עכברים, למשל), ישנו הבדל מהותי באופן בו הגנים מבוטאים בתוך התא, כמו גם בדפוסי הבקרה והביטוי של דנ"א (ושל רנ"א ושל חלבונים). זהו הבדל חשוב שלא ניתן להתעלם ממנו. במילים אחרות- התרופה הצליחה על העכבר? זה לא בהכרח אומר משהו טוב על שימושה בקרב בני האדם.
מתוך המאמר – Comparison of the transcriptional landscapes between human and mouse tissues

אבל להציל חיי אדם זה חשוב!

אנחנו מסכימים לגמרי עם המשפט הזה. השאלה היא אם גם מי שתומכים בניסויים בבעלי חיים מסכימים איתו.

סיבות המוות הבריאותיות העיקריות בעולם המערבי (כלומר – סיבות מוות שאינן קשורות לרצח, תאונות דרכים, מלחמות וכדומה) נובעות כולן מאורח החיים הלא בריא שלנו (מחלות לב, סרטנים שונים ובעיות הנגרמות מהתזונה המערבית). מדוע, אם כך אנחנו ממשיכים להרוג את עצמנו בדרכים אלו? האם זה ראוי לפגוע בכל כך הרבה בעלי חיים על מנת להציל את עצמנו מנזק שהיה יכול להימנע מלכתחילה, לו היינו חיים בצורה בריאה יותר?

האם ניתן לומר שחיי אדם חשובים בעולם בו אנשים מתים ממחלות ברות ריפוי, רק כי אין להם מספיק כסף לשלם על תרופות? זה קורה בעולם המערבי וזה קורה הרבה יותר במדינות עולם שלישי. אם חיי אדם היו באמת חשובים, היה אפשר להציל מיליוני בני אדם בקלות והרבה יותר מהר מאשר לנהל ניסויים כושלים במעבדות.

בעלי החיים חשובים לנסיינים, בני האדם חשובים להם יותר.

 כן… זה לא נכון.

אם כל החוקרים שמבצעים ניסויים בבעלי חיים היו טבעונים, למשל, ורק במעבדה היו מבצעים ניסויים בבעלי חיים מתוך מחשבה שבמקרה הזה אין ברירה וחייבים לפגוע בחיות אלו, עוד היינו יכולים להאמין שככה אותם חוקרים חושבים. אבל זה לא באמת קורה, נכון?

ויש לנו עוד משהו לגלות לכם. כולם יודעים שהרבה בעלי חיים מתים בניסויים בארץ. אבל ידעתם שחלק מאד גדול מאותם בעלי חיים מוצא להורג לאחר הניסוי, גם אם עבר אותו בשלום, פשוט כי אין לחוקרים יותר מה לעשות עם חיות אלו?  זה לא משהו שאנחנו המצאנו. אומר את זה פרופסור אלכס צפרירי, אחד מהאנשים הבולטים בהגנה על ניסויים בבעלי חיים, בכתבה של תוכנית מבט שני, ששמה "מעצמת ניסויים מיותרים".

לינק לכתבה:  https://tinyurl.com/y7v8r3pu

אבל חיות לא מרגישות כאב, ובכלל – עולמן הנפשי לא מפותח כמו שלנו!

באוניברסיטאות השונות מתקיימים ניסויים לא רק בשביל מחקר בסיסי בביולוגיה ומתוך נסיון לייצר תרופות. ישנם גם אגפים שלמים של ניסויים בתחום הפסיכולוגיה, בהם מסתמכים החוקרים על עולמם הנפשי של בעלי החיים, גם עכברים וחולדות, ועל כך שמדובר ביצורים חושבים, מבצעי החלטות ובדרך כלל- כאלה שניתן ממש לייאש ולשבור מבחינה נפשית. מי שבאמת חושב שעולמם הנפשי של בעלי החיים לא מפותח, ראוי שיכעס על בזבוז הכספים האדיר שמתבצע במחלקות האלו.

מה הסיפור, בעצם, עם ניסויים למטרות קוסמטיקה?

ניסויים בבעלי חיים למטרות קוסמטיקה הם דבר שהולך ונכחד מהעולם המערבי, לשמחתנו. עיקר הבעיה כרגע היא סין. סין מחייבת כל חברה זרה למכור את מוצריה בגבולותיה רק לאחר שנוסו על בעלי חיים. משמעות הדבר היא שגם חברה כלשהי מוכרת מוצרים כלשהם כבר עשרים שנה בהצלחה בכל העולם, מבלי שערכה ניסויים בבעלי חיים אפילו פעם אחת, עדיין אותם מוצרים ינוסו על בעלי חיים לפני שימכרו בסין. מסיבה זו אנו מחרימים גם חברות שלא מבצעות ניסויים בעצמן, אבל החליטו למכור את מוצריהן בסין, ובכך לגרום לקיומם של ניסויים בבעלי חיים.

חשוב! ניסויים בבעלי חיים למטרות קוסמטיקה לא מתקיימים בישראל! (אך חברה ישראלית כן יכולה לבצע ניסויים בחו"ל בעזרת גורם שני)

זו שאלה של עלות ותועלת. זהו עניין של להציל כמה שיותר! אם אנחנו יכולים להקריב 3000 חולדות ולהציל מיליוני בני אדם, אתם לא חושבים שמבחינה מספרית זה עדיף?

אם זה נכון, אז מה דעתכם לגבי הקרבה של עשרה בני אדם, במידה ותציל מיליוני חולדות? האם העדיפות המספרית פועלת גם לכיוון הזה?

נכון, אחוזי ההצלחה שבניסויים למטרת ייצור תרופות הם ממש נמוכים. אבל אין לנו משהו טוב יותר כרגע, אז אנחנו נסתפק בזה.

בוודאי שיש מתודה טובה יותר! בהטלת מטבע יש סיכוי של חמישים אחוזים להצלחה. פי חמישה מאשר במתודה המדעית!

אז מה, אם תחלו במחלה כלשהי, לא תרצו שיבצעו ניסויים בבעלי חיים כדי למצוא לכם תרופה?

אדם שזקוק לתרופה, יכול להיות שירצה שיבצעו ניסויים בבעלי חיים על מנת למצוא אחת עבורו. יכול להיות שהוא גם ירצה שיבצעו ניסויים קשים בבני אדם, על מנת למצוא עבורו תרופה מהר יותר. זו לא סיבה מספיק טובה לפגוע, לא בבעלי החיים ולא בבני האדם.
עצרו את הניסויים בבעלי חיים ופתחו עוד חלופות לא אלימות למחקר!

אבל בתור מי שרוצה להיות חוקר, אין לי ברירה אלא לבצע ניסויים בבעלי חיים.

זה לא נכון. ישנן מעבדות שונות בהן מתבצעים מחקרים ללא שימוש בבעלי חיים. חפשו את המעבדות הנכונות ובקשו לעבוד בהן!

מה זה פרויקט "גילוי לב"?

פרויקט "גילוי לב" זה פרויקט חשוב בו פעילי האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי חיים נפגשים ומדברים עם סטודנטיות וסטודנטים, חוקרות וחוקרים לשעבר, שביצעו ניסויים או נתיחות בבעלי חיים, ומוכנים לספר לנו עליהם. דרך פרויקט זה אפשר ללמוד על הנעשה במעבדות ועל הנעשה לבעלי החיים. שמענו ופרסמנו סיפורים קשים מאד עד עכשיו, ומומלץ לעקוב אחר הפרסומים האלו כדי ללמוד עוד על הפגיעה הזו בבעלי החיים.

 לינק לאחד הראיונות שפרסמנו: https://tinyurl.com/ybraztkg

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s